Zabudowy gipsowo - kartonowe
Strona Główna Oferta Zabudowy gipsowo - kartonowe

Montaż płyt GK Poznań

Płyty gipsowo-kartonowe są wykorzystywane na wiele sposobów przy wykańczaniu wnętrz. Dają możliwość zabudowy poddaszy oraz aranżacji pomieszczeń poprzez postawienie ścianek działowych. Są również stosowane do wyrównywania ścian, np. pod kafelki w łazienkach, robi się z nich podwieszane sufity, a nawet pozwalają na zbudowanie regału, stworzenie półki na ścianie lub innych elementów ozdobnych np. przepierzeń. Wszystko to jest osiągalne dzięki łatwości montażu płyt GK. Firma Janerbud z Poznania realizuje zlecenia remontów i wykańczania mieszkań i domów takich jak malowanie, wykonanie suchej zabudowy, usługi serwisu oraz inne prace budowlane. Mamy bogate doświadczenie potwierdzone odbytymi szkoleniami w Niemczech.

Proces budowy ścianki działowej z płyty GK

Przy stawianiu ścian o lekkiej konstrukcji oprócz dykt kartonowo-gipsowych, potrzebne są także inne akcesoria, jak profile stalowe, blachowkręty, kołki szybkiego montażu oraz wełna do wypełnienia przestrzeni wewnątrz instalacji. Zabudowę zaczyna się od stworzenia stelaża, który stanowi oparcie pod montaż płyty GK. Przy realizacjach w Poznaniu Janerbud zapewnia kompleksową obsługę wraz z zapewnieniem odpowiednich materiałów budowlanych.

Do stworzenia szkieletu należy użyć profili stalowych, podstawą struktury są dwa modele CW oraz UW. Ten pierwszy to listwy pionowe, z których tworzy się słupki, ich cechą charakterystyczną są otwory, w których poprowadzić można przewody. Drugi typ to kształtowniki obwodowe, są one montowane do podłogi, stropu, a także innych ścian. Profile są ze sobą łączone na zacisk za pomocą specjalnego urządzenia. Dostępne są także listwy o dedykowanym zastosowaniu, jak model U oraz UA. Ten pierwszy łatwo rozpoznać po charakterystycznych nacięciach, dzięki którym jest on elastyczny i nadaje się do tworzenia łuków. Ten drugi z kolei wykonany jest z grubszej blachy, dzięki czemu jest mocniejszy i bardziej wytrzymały. Służy on do usztywniania otworów na przykład pod drzwi.

Profile przykręca się do podłoża oraz sufitu za pomocą specjalnych kołków szybkiego montażu. Wewnątrz ściana wypełniona jest wełną mineralną szklaną albo skalną, uszczelnia się także podłoże konstrukcji z wykorzystaniem specjalistycznych taśm gumowych lub poliuretanowych. Chronią one przed przenoszeniem się drgań. Kolejnym etapem budowy jest użycie odpowiednich blachowkrętów w celu montażu do stelaża płyt GK. 

Postawioną ścianę należy wykończyć, posługując się odpowiednimi masami szpachlowymi. Zakrywają one nie tylko przestrzenie pomiędzy płytami, ale także łepki wkrętów. Dzięki czemu końcowy efekt jest idealnie gładki. Aby zabezpieczyć spoiny, można zastosować taśmę zbrojącą, która jest dodatkowym wzmocnieniem. Na koniec nakłada się gładź wyrównującą i szlifuje miejsca łączeń i inne powierzchnie, na które została nałożona masa wygładzająca. Warto również osłonić krawędzie ścian, zakładając narożniki perforowane, chronią one naroża, które są szczególnie narażone, przed drobnymi uszkodzeniami.

Zakładanie podwieszanych sufitów i zabudowa poddasza z płyty GK

Proces wykańczania sufitów i poddaszy wygląda bardzo podobnie w przypadku montażu płyt GK. Janerbud z Poznania realizuje tego typu zlecenia w przeciągu kilku dni, w zależności od wielkości remontowanych pomieszczeń. W zabudowie strychów i stropów główna różnica przy zakładaniu płyt polega na wykorzystaniu specjalnych profili do złożenia stelaża. Jako główny element struktury używane są listwy typu CD, są to kształtowniki konstrukcyjne, na których spoczywa cały ciężar. Profile CD są uzupełnieniem instalacji po obwodzie.

Resztę prac wykonuje się zgodnie z wcześniej opisanym schematem. Przestrzenie stelaża wypełnia się wełną, a płyty do listew montowane są za pomocą blachowkrętów. Przy wykańczaniu sufitów szczególnie przydatne są taśmy zbrojące służące do wykończenia spoin. Chroni ona przed powstawaniem pęknięć, na które szczególnie narażone są instalacje podwieszane, ze względu na duże obciążenie i powstające napięcia podczas pracy budynku. Na koniec szczeliny powstałe w wyniku łączenia oraz miejsca mocowania wkrętami należy zakryć specjalną masą i gładzią szpachlową, aby powstała idealnie gładka powierzchnia, która jest gotowa pod gruntowanie i malowanie.

Wskazówki dotyczące montażu płyt GK rekomendowane przez Janerbud z Poznania

Jest wiele zasad, których należy przestrzegać przy wykonywaniu zabudowy gipsowo-kartonowej, aby konstrukcja była stabilna i długo służyła użytkownikom. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na samą obróbkę płyty przy pracy. Prawidłowe docinanie powinno rozpocząć się od nacięcia warstwy kartonu z jednej strony, następnie przełamania warstwy gipsowej wzdłuż tej linii i na koniec przecięcia drugiej papierowej po przeciwnej stronie, zgodnie z pęknięciem. Powstałe w ten sposób krawędzie należy ukośnie fazować nożykiem do cięcia GK, najlepiej pod kątem ok. 45°. W tym celu wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone narzędzia.

Kolejną bardzo ważną regułą, o której należy pamiętać przy zakładaniu płyt GK, jest ich ułożenie na stelażu. Konieczne jest stosowanie zasady mijanki. Trzeba je przykręcać w taki sposób, aby spoiny nie schodziły się, jest to gwarancją stabilności ściany. Łączenia poziome powinny się rozchodzić o co najmniej 40 cm, natomiast pionowe styki już o 60 cm. Ta zasada dotyczy także układu struktury po drugiej stronie ściany. Spoiny na obu powierzchniach muszą być względem siebie przesunięte. Ważne jest również zachowanie odpowiednich norm dylatacji. Przestrzeń pomiędzy sufitem powinna wynosić ok. 5 mm a pomiędzy podłogą ok. 10 mm. Niezwykle istotna jest także kwestia gęstości zakładania wkrętów. Jest ona różna w przypadku stawiania ścian i wynosi 25 cm odległości między mocowaniami, a w przypadku konstrukcji podwieszanych jest to maksymalnie 15 cm.

Są to najważniejsze reguły, do których należy się odnieść, aby mieć pewność, że powstałe instalacje są bezpieczne i trwałe. Jest jednak wiele szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby efekt był estetyczny, dlatego chcąc mieć pewność, że remont przebiegnie sprawnie, a rezultat będzie zadowalający najlepiej montaż płyt GK powierzyć fachowcom. Janerbud Poznań oferuje profesjonalny serwis i usługi remontowe, potwierdzone wieloma latami doświadczeń na rynkach polskim i niemieckim, konkurencyjne ceny oraz doradztwo specjalistów od wykończeń.


Remonty mieszkań przeprowadzone z firmą Janerbud z Poznania to najlepsza decyzja!
Montaż płyt GK Poznań
Usługi remontowo budowlane

10 lat w branży budowlanej zobowiązuje

+48 665 482 634 Kontakt

Remont domu Poznań | Instalacje elektryczne Poznań | Malowanie ścian Poznań

Projekt strony: HFTSEM

Przewiń do góry strony